Ogniwa fotowoltaiczne

Panele słoneczne monokrystaliczne generują napięcie już przy pierwszych promieniach słonecznych. Napięcie generowane przez ogniwa słoneczne jest napięciem stałym z przedziału 15-22 Volt. Każdy panel słoneczny powinien być wyposażony w regulator ładowania, który odpowiednio do potrzeb konwertuje zasilanie do 12 lub 24V.

Panele słoneczne 12 V przeznaczone są najczęściej do ładowania akumulatorów żelowych, lub akumulatorów w przyczepach kempingowych, łodziach lub samochodach. Wykorzystywane są najczęściej od oświetlenia lub zasilania innych małych urządzeń pracujących na prąd stały.

Baterie słoneczne 24V wykorzystywane są częściej do wytwarzania energii słonecznej za pośrednictwem inwertera czyli prądu zmiennego 230V. Zwiększone napięcie zwiększą również sprawność działania systemu. Napięcie wyższe niż 12V przeznaczone są go zasilania sieciowego 230V.

Żywotność ogniw słonecznych jest bardzo wysoka po 10 latach tracą tylko 10% swojej sprawności a po kolejnych 15 kolejne 10%. Również ich konstrukcja sprawie, że są odporne na gradobicie oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcze czy śnieg.

Ogniwo fotowoltaiczne 130W 12VOgniwa słoneczne dzielą się na moc jaką oferują. Najczęściej spotykanymi panelami fotowoltaicznymi są panele 12V o mocy 5W, 10W, 20W, 30W, 40W, 80W, 130W oraz  napięciu 24V i mocy 200W, 240W. W zależności od mocy zwiększają  się ich rozmiary. Ogniwa o mocy do 40 W można usnąć za panele mobilne wykorzystywane np. do łodzi, kamperów lub innych mobilnych celów. Ogniwa słoneczne od 80W są panelami słonecznymi stacjonarnymi przewidziane do instalacji na dachach lub podobnych miejscach.

Ogniwa słoneczne są zaraz po energii wodnej najczystszym  sposobem pozyskiwania energii odnawialnej. Brak elementów mechanicznych w instalacji sprawia, że instalacje solarne są odporne na zniszczenia i działają latami bezawaryjnie.

Ostatnim ważnym czynnikiem jest odpowiednie ustawienie ogniwa słonecznego w kierunku słońca. Najważniejsze jest aby panel słoneczny zawsze był skierowany na południe oraz nachylony w przedziale 30-40 stopni.

Parametr ten jest kompromisem ponieważ dla miesięcy letnich ze względu na wysokie położenie słońca korzystne jest ustawienie w zakresie 25 stopni a w zimie kiedy słońce jest tuż nad horyzontem rozsądnym wyborem jest nawet 65 stopni.

W miarę możliwości najlepszym wyjściem jest zmiana nastawienia w zależności od pory roku ale i wybór ustawienie 38 stopni jest rozsądnym kompromisem zarówno dla lata jak i zimy.

Słowa na jakie nas znaleziono:

-bateria słoneczna 200w

-kolektory słoneczne 2012

-ogniwa słoneczne 230v

-baterie słoneczne 200w

-baterie słoneczne 220v

-baterie słoneczne 24v

Tagged , , , . Bookmark the permalink.